Pluskwa domowa – dezynsekcja i zwalczanie

Pluskwa domowa-pasażer na gapę

Pluskwa domowa to dokuczliwy pasożyt, żywiący się ludzką krwią. Z reguły o jej obecności w Waszym mieszkaniu, dowiecie się, gdy zauważycie na swoim ciele czerwone, swędzące bąble, przypominające ugryzienie komara, które tworzą regularne, geometryczne kształty. Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu i jak można z nimi walczyć? Najważniejsze informacje na temat pluskwy domowej znajdziecie w naszym artykule. 

Skąd się biorą pluskwy? 

W powszechnej świadomości panuje mylne przekonanie, iż pojawienie się pluskwy domowej jest wynikiem zaniedbania czy też brudu w mieszkaniu. Jest to jednak mit, gdyż pluskwy możemy nieopatrznie przynieść wraz z używanymi meblami, ubraniami. Pluskwy mogą być „pamiątką” po noclegu w hotelu (nawet 4 czy 5 gwiazdkowym), schronisku, wizycie w teatrze, kinie, muzeum czy też podróżowaniu środkami komunikacji miejskiej. Te niepozorne, niewielkie owady mogą występować wszędzie tam, gdzie znajdują się tapicerowane meble. A zatem taki pasażer na gapę może przyczepić się do Was nawet w poczekalni w przychodni czy też w salonie kosmetycznym. Pluskwy mogą do Was przywędrować z innego mieszkania, np. przez pęknięcia w ścianach, suficie lub też przedostając się szczeliną pod drzwiami. 

Jak wygląda pluskwa domowa? 

Pluskwa domowa jest owalnym insektem o czerwono-brązowej barwie. Nie ma skrzydeł, za to posiada trzy pary odnóży, wyposażonych w pazurki, dzięki którym przyczepia się do swojego żywiciela. Osiąga maksymalną długość 7 milimetrów. Dorosłe osobniki, które przez dłuższy czas nie spożywały pożywienia mają barwę blado żółto-brązową, jednakże po pobraniu krwi ich kolor zmienia się na ciemniejszy, mahoniowo-brązowy. Widząc pluskwę od razu zauważycie jej podobieństwo (kolorem, kształtem, wielkością) do pestki jabłka. Zwalczanie pluskiew utrudnia fakt, iż te szkodniki bardzo szybko się rozmnażają. Nieprawdopodobne, ale samice produkują zazwyczaj od 2 do 3 jaj dziennie! Pluskwy żyją kilka  miesięcy, a zatem każda samica w ciągu swojego życia składa około 400-500 jaj. Jaja są barwy kremowej, niewielkie ok. 1 mm długości, lekko zgięte. Rozwój poszczególnych stadiów tych insektów jest uzależniony od różnych czynników, w tym: dostępności pożywienia, temperatury i wilgotności względnej. 

pluskwa domowa

Gdzie można znaleźć pluskwy? 

Pluskwy ze względu na swój płaski kształt bez trudu mogą się ukryć w dowolnej szczelinie czy zagłębieniu. Lubią ciemne, odizolowane i chronione miejsca. Chętnie wybierają drewno, papier i powierzchnie tkanin, dlatego jeśli podejrzewacie, że w Waszym domu zagnieździły się pluskwy to w pierwszej kolejności musicie sprawdzić elementy wyposażenia wnętrz zrobione z takich materiałów. Najczęściej możecie je znaleźć w łóżku i jego okolicach. Aby odkryć ich kryjówki musicie podnieść materace, usunąć wezgłowia łóżka, czasem konieczne jest także podniesienie dywanów i demontaż przedmiotów (np. osłonek gniazdek elektrycznych).

Pluskwy w materacu

Co może wskazywać na obecność pluskiew w mieszkaniu?

Pluskwy ukrywają się we wszelkiego rodzaju szczelinach, za szafami, za boazerią, dlatego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym mieszkaniu pojawili się niechciani sublokatorzy. Dopiero gdy zauważymy świeże ślady krwi na pościeli, na materacu oraz czerwone ugryzienia na swojej skórze możemy zacząć podejrzewać, iż nie jesteśmy sami w domu. Śladem obecności szkodników są również pozostawione oskórki po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja oraz odchody przypominające ciemne kleksy z pióra wiecznego. Gdybyście w mieszkaniu poczuli mdły, słodki zapach, kojarzący się z kolendrą lub migdałami to także miejcie się na baczności – aromat ten jest obecny przy intensywnej aktywności pluskiew. 

Czy ukąszenia pluskiew są niebezpieczne?

Pluskwy atakują, gdy śpimy, z powodzeniem dostając się do odsłoniętych części skóry. Dlatego ukąszenia możecie zaobserwować na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej. Rzadziej gryzą nas na udach i na brzuchu. W trakcie ukąszenia pluskwa aplikuje do krwi substację znieczulającą, więc nawet nie poczujecie tego momentu. Reakcje na ukąszenia mogą mieć różny charakter. Jedni nie będą przejawiać żadnej reakcji lub będzie ona nieznaczna w postaci wysypki. U innych natomiast może wystąpić uczulenie lub silne dolegliwości, nie mówiąc o bezsennych nocach. Bezsenność powoduje strach z obawy przed kolejnymi ugryzieniami. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy skoro pluskwy odżywiają się krwią, to czy mogą one również przenosić rozmaite choroby? Zdania w tej kwestii są podzielone, gdyż teoretycznie pluskwy mogą przyczyniać się do wystąpienia zapalenia wątroby typu B (HBV), ale teza ta musiałaby znaleźć potwierdzenie w dalszych badaniach. 

Jak można pozbyć się pluskwy domowej – dezynsekcja pluskwy? 

Jeśli wykryliście te uciążliwe szkodniki w swoim domu, to należy natychmiast działać. Każdy dzień zwłoki będzie powodował, że pluskiew będzie więcej. Kolejne ugryzienia na ciele to pobrana krew, dzięki której pluskwy będą się rozmnażać. Istnieje kilka domowych sposobów na odstraszanie pluskwy domowej. Możesz sprawdzić co odstrasza pluskwy lecz będą to działania tylko doraźne i raczej nie wyeliminują problemu.

Pluskwa domowa zwalczanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button