1 grudnia 2020

Deratyzacja, zwalczanie gryzoni – Na czym polega

Deratyzacja to inaczej likwidacja gryzoni w miejscach przebywania ludzi i wytwarzania żywności. Człowiek redukuje gryzonie poprzez zatruty pokarm, pułapki zatrzaskowe lub wykorzystuje w tym celu inne zwierzęta takie jak sokoły. Problem gryzoni może dotknąć każdego i każdy rodzaj działalności związanej z człowiekiem. Myszy i szczury bardzo często zajmują budynki w których przebywają ludzie. W mieszkaniach czy magazynach gryzonie mają dobre warunki do gniazdowania i bazę żywieniową. Jeśli znajdą odpowiednie pożywienie to bardzo szybko się rozmnażają. Dojrzałość płciową osiągają wcześnie, szczury po 4 miesiącach a myszy po 1-2 miesiącach. Szczurza obecność szczególnie odczuwalna jest zwłaszcza w dużych miastach gdzie wykorzystują kanalizację miejską do rozmnażania się i rozwoju. Są niezwykle mądrymi stworzeniami przystosowanymi do życia w ukryciu dlatego często próby ich usuwania kończą się niepowodzeniem.

Deratyzacja

Kiedy deratyzacja chemiczna jest skuteczna?

Chemiczna metoda zwalczania gryzoni odnosi się do stosowania produktów biobójczych które nazywamy rodentycydami. Opracowano bardzo dużo form użytkowych rodentycydów które można wykorzystać w różnych szczególnych sytuacjach. Jest to zatruty pokarm stały, pianki, żele, proszki, zatruta woda i gazy z czego te ostatnie używają tylko certyfikowani deratyzatorzy. Niedpowiednie operowanie truciznami skutkuje ich niską skutecznością dlatego też powinno się je dobierać w przemyślany sposób. Gryzoniom do życia potrzebna jest woda i gdy podamy im pokarm suchy i wilgotny, zawsze wybiorą pokarm wilgotny. Szczególnie szczury są bardzo uzależnione od wody gdyż piją ok 30-60 ml wody dziennie. Jeśli zamieszkują np. w magazynie zbożowym a my będziemy dostarczać im tylko zatrute ziarno lub preparat w fomie kostki to deratyzacja zakończy się fiaskiem. Należy przeprowadzić dokładna wizje lokalną budynków oraz terenów znajdujących się w pobliżu żeby opracować właściwy plan pozbycia się intruzów.

Kiedy deratyzacja jest nieskuteczna?

Brak poboru określonego preparatu deratyzacyjnego przez gryzonie może wskazywać na jego małą atrakcyjność. Zarówno smakową jak i zapachową. Przyczyną może być również tzw bait shyness czyli lęk przed przynętą lub inaczej awersja pokarmowa. Zjawisko unikania przynęty to rodzaj neofobii, czyli strachu przed nowymi elementami otoczenia. Neofobia u szczura jest wrodzona.

Szczury które przyjęły niewystarczającą dawkę trucizny tzw. dawkę subletalną, przez wiele miesięcy będą unikać pokarmu który uważają  za szkodliwy. Gryzonie potrafią kojarzyć złe samopoczucie z ostatnio przyjmowanym pokarmem i uczą się unikać  go w przyszłości. Lęk przed nową przynętą może być również spowodowany wykryciem w pysku innego martwego szczura tej samej przynęty. Żeby uniknąć tego zjawiska należy usuwać martwe gryzonie podczas wykonywanej deratyzacji. 

U myszy występuje zjawisko odwrotne do neofobii. Myszy są stworzeniami dociekliwymi, uwielbiają nowe rzeczy i z łatwością  akceptują nowy pokarm. Jeżeli obserwujemy u myszy lęk przed pokarmem to ma on charakter nabyty. Problemy pojawiają się wówczas gdy myszy kojarzą złe samopoczucie ze spożytym pokarmem. Podobnie jak u szczurów niechęć pojawia się w momencie pobrania dawki subletalnej trucizny. W przypadku myszy zjawisko to jest rzadziej spotykane niż u szczurów ze względy na masę ciała. Dawka śmiertelna będzie dużo niższa i zazwyczaj jest pobierana przy pierwszym spożyciu

deratyzacja

Gdzie możemy spotkać gryzonie

Gryzonie możemy napotkać w zasadzie wszędzie tam gdzie zamieszkuje człowiek lub prowadzi jakąkolwiek działalność. Możemy je spotkać w pomieszczeniach dla zwierząt, pod budynkami, w ziemii, śmieciach, kanalizacji i innych miejscach. Do przeżycia potrzebują stały dostęp do pokarmu i wody. W przypadku gdy zabraknie pokarmu lub wody giną po upływie kilku dni. Są przystosowane do różnych warunków temperaturowych. Gniazda szczurów wędrownych spotykane są zarówno gdy temperatura wynosi -15 jak i + 50 stopni. Gryzonie osiedlające się w pomieszczeniach inwentarskich niepokoją zwierzęta i przynoszą szkodny ich potomstwu. Często zagryzają małe króliki, kurczęta i inne drobne zwierzęta. Zjadają też duże ilości paszy dla zwierząt lub ją zanieczyszczają.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zwalczania gryzoni jest zapobieganie ich wystąpieniu. Odnosi się to zarówno do budynków prywatnych jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych. Podstawowym celem jest pozbawienie gryzoni karmy, wody i kryjówek a tym samym niedopuszczenie do rozmnażania. Główną rolę odegra ścisłe przestrzeganie wymogów sanitarnych w pomieszczeniach i na terenie zewnętrznym. Problem z gryzoniami często występuje w budynkach z lekkich konstrukcji stalowych które są docieplane. Gryzonie wygryzają od zewnętrznej strony otwór którym wchodzą do warstwy ocieplenia i tam zakładają gniazda. Szczelność każdego budynku należy traktować priorytetowo i często monitorować. Zabiegi deratyzacji są obowiązkowym elementem w walce z chorobami zakaźnymi u zwierząt i u ludzi i regulują to odpowiednie przepisy.

Deratyzacją – sposoby i metody

Istnieje wiele sposobów i metod, których skuteczność zależy od warunków ich przechowywania, miejsc zastosowania i dawkowania. Do wytępienia gryzoni w miejscach ich przebywania najczęściej używa się antykoagulantów II generacji, pułapek mechanicznych, lepów. Skuteczność każdej metody w głównej mierze zależy od wiedzy osoby która nią dysponuje. Często można zaobserwować, że gryzonie niechętnie pobierają wyłożoną „trutkę” czy unikają lepów. Dzieje się tak wtedy, gdy metoda nie jest dopasowana do sytuacji. Za przykład może posłużyć restauracja w której odpady składowane są nieprawidłowo lub nie są usuwane na bieżąco. Jeżeli do takiego miejsca dostaną się gryzonie to możemy być pewni, że odwiedzą strefę odpadów i będą się tam regularnie posilać. Wyłożenie w tej sytuacji preparatu deratyzacyjnego w formie kostki czy pasty będzie mało konkurencyjne dla wspomnianych odpadów. Nasze decyzje dotyczące wykonania deratyzacji często mają aspekt materialny oraz sugerujemy się prostotą wykonania zabiegu. Wyłożenie trucizny pokarmowej jest stosunkowo prostym zabiegiem tylko nie zawsze skutecznym.

Plan deratyzacji

Do każdego zabiegu deratyzacji należy podejść w sposób indywidualny. Dobrze jest znać miejsce wtargnięcia do budynku ponieważ możemy natychmiast zareagować i usunąć nieszczelność. Zastanówmy się przez chwilę co takiego atrakcyjnego jest w otoczeniu co wabi gryzonie. Może samo miejsce jest tylko kryjówką i miejscem gniazdowania a za ścianą natomiast znajdziemy magazyn z żywnością? Wykorzystujmy wiele różnych metod deratyzacji i dostosowujmy je do panujących warunków. Dobrze jest zrobić plan postępowania i postępować według pewnych założeń. Dobrą praktyką jest usuwanie szczurzych i mysich odchodów. Dzięki temu wiemy, czy gryzonie dalej się pojawiają. Często deratyzacja nie kończy się po złapaniu czy zatruciu jednego osobnika. W miejscach gdy gryzoni jest wiele działania trwają od kilku do aż kilkudziesięciu dni.
deratyzacja

Gryzonie w budynkach wielorodzinnych

Dosyć często w budynkach wielorodzinnych dochodzi do sytuacji gdy gryzonie dostają się do mieszkań. Zdarza się, że są to wysokie kondygnacje i gryzonie nie powinny się tam dostawać. Dlaczego tak się dzieje? Bo mogą! Szczury szukają odpowiednich miejsc do założenia gniazda lub do przejścia całej gromady. Podążają nieszczelnościami budynku u nasady, wykorzystując najdrobniejsze otwory. Są to otwory przy studzienkach kanalizacyjnych przy budynkach a także sama kanalizacja. Kanalizacja zwłaszcza w starszych budynkach jest często nieszczelna zwłaszcza w „poziomych” jej częściach. Jest to popularne miejsce wejść i wyjść. Inną instalacją którą wykorzystują zwłaszcza szczury jest kanał ciepłowniczy. Zasiedlenie piwnic przez gryzonie nie będzie widoczne od razu. Dadzą o sobie znać charakterystycznym zapachem oraz zniszczeniami zawartości piwnic oraz zwłokami. Do likwidacji szczurzego zapachu można wykorzystać ozonowanie lub zamgławianie pomieszczeń z wykorzystaniem preparatu likwidującego zapachy.

Z uwagi na nieszczelności instalacyjne gryzonie w budynkach wielorodzinnych należy monitorować cały czas. Piwnicę należy wyposażyć w odpowiednie karmniki deratyzacyjne, które można wyposażać w trucizny pokarmowe lub pułapki zatrzaskowe w zależności od potrzeby. Nie należy natomiast wykładać trucizn na tackach papierowych co jest powszechną praktyką polskich piwnic.

Profesjonalna deratyzacja

Profesjonalnie wykonana deratyzacja to gwarancja udanego zabiegu. U nas każda deratyzacją kończy się sukcesem. Świadomie używamy preparatów chemicznych do deratyzacji oraz przekazujemy do utylizacji padłe gryzonie. Wskazujemy miejsca którymi gryzonie przedostają się do budynków a na życzenie klientów również je usuwamy. Zaspokajamy potrzeby klientów instytucjonalnych, przemysłowych, branży spożywczej oraz osób indywidualnych. Wykonujemy monitoring gryzoni na zasadach HACCP oraz dla systemów IFS, BRC, TESCO, YUM, ISO(Biedronka).

kontakt

Call Now Button