8 grudnia 2020

Oprysk na kleszcze – sezon za pasem

Oprysk na kleszcze

Gdy dni stają się cieplejsze i dłuższe, wiele osób z chęcią spędza czas wolny na świeżym powietrzu – uprawiając sport  lub odpoczywąć w ogrodzie, lesie, parku czy też na działce. Osoby wypoczywające w taki sposób zawsze muszą się liczyć, że wcześniej czy później będą miały kontakt z kleszczami. Te niepozorne, niewielkich rozmiarów pajęczaki są dla człowieka bardzo groźne,  przenoszą one bowiem wiele chorób, a niektóre z nich np. borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych przyczyniają się do występowania bardzo ciężkich powikłań, prowadzących do trwałej utraty zdrowia i znacznego obniżenia komfortu życia. Dlatego tak istotna jest ochrona przed kleszczami. Najskuteczniejszym działaniem jest profesjonalny oprysk na kleszcze. 
oprysk na kleszcze

Kleszcze – gdzie występują? 

Kleszcze na miejsce swojego siedliska chętnie wybierają wilgotne lasy mieszane i liściaste. Szczególnie często występują one w tych lasach w podszyciu, w których znajdują się paprocie. Z czasem kleszcze rozszerzyły obszar swojego występowania. Obecnie zamieszkują działki i ogrody, gdzie można je znaleźć w zaroślach, krzewach i na małych drzewkach. Zwiększenie zasięgu wynika głównie z ocieplenia klimatu, łagodnej zimy. Kleszcze przypadkowo, podróżując „na gapę”, mogą zostać przyniesione do Waszego domu. Po powrocie ze spaceru z psem dokładnie obejrzyjcie siebie oraz Waszego pupila. Nawet jeden osobnik może zapoczątkować całą plagę kleszczy.

Kiedy zaplanować oprysk na kleszcze?

Chcecie zorganizować grill w ogródku i zastanawiacie się, kiedy jesteście najbardziej narażeni na ugryzienie kleszcza? Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W Polsce „główny sezon kleszczowy” zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.

Jak atakują kleszcze?

Kleszcze, siedząc na wysokich źdźbłach trawy, w krzakach lub na drzewie, cierpliwie wyczekują aż w ich pobliżu pojawi się ofiara. Są niewidome, ale potrafią wyczuć zapach potu. Ponadto, są bardzo wrażliwe na drgania gruntu, dlatego potrafią zlokalizować potencjalnego żywiciela już z odległości kilkunastu metrów. Kleszcze nie skaczą, ani nie latają, a delikatnie zsuwają się na nieświadomą ofiarę. Nie atakują od razu, lecz starannie wybierają miejsce ugryzienia, tak aby skóra była jak najcieńsza. Lubią miejsca ciepłe i wilgotne, a zatem często wkłuwają się pod pachami, za uszami, w fałdach skóry i w pachwinach. Gdy już znajdą odpowiedni punkt, znieczulają ten obszar, rozcinają, a następnie wysysają krew swojej ofiary. 

Jak chronić się przed kleszczami?

Latem kleszcze są najbardziej aktywne z samego rana, dlatego jeśli wybieracie się na spacer to najlepiej zrobić to w okolicach południa. Starajcie się nie wchodzić w wysokie trawy i unikać łąk czy parków, jeżeli na roślinach błyszczą jeszcze krople rosy. Istotny jest także odpowiedni ubiór. Wysokie buty oraz przylegająca do ciała odzież z długimi nogawkami i rękawami, najlepiej w jasnym kolorze, aby jak najszybciej zauważyć kleszcza. Gdy macie dom z ogrodem lub ogródek działkowy to zadbajcie o jego odpowiednie zagospodarowanie. Kleszcze przebywają w zaciemnionych krzewach, wysokich trawach lub rozłożystych paprociach. Nie sadźcie zatem krzewów zbyt gęsto oraz dbajcie o to, aby trawa była regularnie, krótko koszona. Kleszcze nie przepadają także za takimi roślinami jak:  wrotycz pospolity, kocimiętka Faassena, lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski czy złocień dalmatyński, dlatego przy planowaniu przestrzeni nie może ich zabraknąć na Waszej działce. Te naturalne sposoby niestety są jedynie doraźną pomocą, bo tak naprawdę jedynym skutecznym rozwiązaniem jest profesjonalny oprysk na kleszcze. 

Oprysk na kleszcze

Oprysk na kleszcze sprawi, że z chęcią i bez obaw będziecie się mogli rozkoszować wypoczynkiem w Waszym ogrodzie. Nasza firma od lat przeprowadza oprysk na kleszcze, stosując najnowocześniejsze metody, bazujące na użyciu bezpiecznych i skutecznych środków. Najczęściej wybieraną metodą zwalczania tych pajęczaków jest zamgławianie i oprysk. Zabieg ten polega na rozpylaniu drobnej mgły, zawierającej środek zwalaczający kleszcze. Mgła osiada na roślinach, tworząc zabójczą powłokę. W zależności od pogody efekt zamgławiania utrzymuje się przez kilka tygodni od zabiegu. Profesjonalnie wykonany oprysk na kleszcze nie stanowi szkody dla środowiska – mamy na uwadze zwłaszcza dobro pszczół.

kontakt

Call Now Button