11 grudnia 2020

Zamgławianie jest skuteczne

Czym jest zamgławianie

Zamgławianie to metoda nakładania minimalnej objętości ciekłego preparatu biobójczego na powierzchnię przy zachowaniu jego maksymalnej skuteczności. Przy zamgławianiu wykorzystuje się duże ilości powietrza pod niskim ciśnieniem do przekształcania cieczy w kropelki, które są rozpraszane w atmosferze. Wytworzone kropelki są niewielkich rozmiarów, ich średnica to zaledwie 5-50 mikronów. Dzięki temu, że są one tak lekkie to bez problemu mogą unosić się w powietrzu i tworzyć mgłę. Czym są? W zasadzie są mieszaniną substancji biobójczej i wody w odpowiednich proporcjach. Mały rozmiar wytworzonych kropelek i możliwość unoszenia się ich w powietrzu wyróżnia zamgławianie na tle innych metod i decyduje o niezwykłej skuteczności. W zabiegach zamgławiania stężenie aktywnego środka biobójczego rekompensuje mniejszą ilość kropel dostarczanych w zabiegu, tak jak to się odbywa podczas tradycyjnego oprysku.

Rodzaje zabiegów

Zabiegi zamgławiania można podzielić na dwa rodzaje dlatego często można spotkać się z różnymi określeniami tego zabiegu. Rozróżniamy zamgławianie termiczne i zamgławianie ULV. W obu przypadkach wykorzystuje się podobny efekt wytworzonej mgły stosowanej do dezynfekcji, dezynsekcji, likwidacji zapachów czy usuwania pleśni. Zarówno zamgławianie termiczne i zamgławianie ULV wykonuje się przy użyciu zamgławiaczy ale różnica w wytworzeniu mgły polega na zastosowaniu zupełnie innego mechanizmu jej wytwarzania.

Zamgławianie ULV

Mgła, którą wytwarza zamgławiacz ULV tworzą kropelki o średnicy 10-30 mikronów dlatego jest w stanie dotrzeć do niemalże każdej szczeliny czy wnęki i pozbyć się ukrytych w niej szkodników czy patogenów. Zaletą zamgławiania ULV w odróżnieniu od zamgławiania termicznego jest użycie niskich temperatur podczas wykonywania zabiegów i ma to duże znaczenie przy aplikacji preparatów biobójczych. Większość preparatów jest wrażliwa na temperaturę i traci swoje właściwości więc użycie temperatury wysokiej jest niewskazane lub wręcz niemożliwe i niebezpieczne. Konstrukcja zamgławiacza ULV oparta jest o silnik elektryczny zasilany z sieci lub z akumulatora dzięki temu wykonywanie zabiegów wewnątrz pomieszczeń jest bezpieczne dla otoczenia i samego operatora. Występują również zamgławiacze ULV wykorzystujące silnik spalinowy jednak są to duże konstrukcje dlatego zwykle umieszcza się je na samochodach typu pickup. Zamgławiacze tego typu wykorzystuje się do zamgławiania dużych hal przemysłowych, magazynów lub na terenach otwartych.

zamgławianie

Zamgławianie termiczne

Zamgławiacze termiczne wykorzystują technologie spalinowego silnika membranowego. Wytwarzane ciśnienie, generowane w silniku zamgławiacza spalinowego powoduje uwolnienie cieczy roboczej która jest następnie odparowana. Odparowanie polega na zetknięciu się cieczy z bardzo gorącym elemencie zamgławiacza czego efektem jest uwolnienie do atmosfery mgły zawierającej bardzo duże stężenie preparatu biobójczego. Zamgławianie termiczne cechuje wytworzenie kropelek wielkości 5-15 mikronów czyli o wiele mniej niż w przypadku zamgławiania ULV. Mniejsze kropelki pozostają zawieszone dłużej w powietrzu dlatego lepiej penetrują gęstą roślinność. Efekt ten wykorzystuje się w zabiegach odkomarzania. Dodatkowo, widoczność gorącej mgły umożliwia operatorowi monitorowanie i kontrolowanie kierunku rozpylania.

zamgławianie

Gdzie wykorzystujemy zamgławianie?

  • dezynfekcja pomieszczeń
  • dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych (stodoły ,obory, chlewy, magazyny, hale),
  • likwidacja nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach, deodoryzacja,
  • zwalczanie szkodników pojawiających się w domach, takich jak: pluskwy, mole, pchły, karaluchy, karaczany, prusaki a nawet wszy, 
  • zwalczanie much,
  • pluskwa domowa zwalczanie i profilaktyka,
  • odkomarzanie
  • zwalczanie grzybów i pleśni.

Czy metoda zostawia ślady?

Dużą zaletą zamgławiania ULV jest wytwarzanie właściwie pary złożonej z mikroskopijnych cząsteczek, które unoszą się w powietrzu. Przez takie działanie dany preparat jest tak rozproszony, że nie pozostawia żadnych śladów, zacieków jak dotychczas stosowane tradycyjne opryski. Unika się zatem zniszczenia ścian czy mebli czy ewentualnych przedmiotów na nich będących. 

Zalety

Opisane metody porównane z dotychczasowym, tradycyjnym opryskiem pokazują wiele zalet tej metody. Główną zaletą jest ta, że preparat rozpylany trafia wszędzie, w każdy zakamarek danego pomieszczenia. Dodatkowo czas wykonania takiego zabiegu zmniejsza się znacząco co jest kolejnym zadowalającym argumentem. Nie byłoby to możliwe w przypadku tradycyjnej metody opryskowej w której należało rozpylać preparat punktowo. Zazwyczaj technik, który wykonuje oprysk lokalizuje największe skupisko szkodników i tam wykonuje oprysk. Oprysk wykonuje także w miejscach wędrówek owadów i w miejscach, w które mogą się one przemieszczać. Preparat jednak nie unosi się w powietrzu i nie dociera do wszystkich potrzebnych miejsc co jest dużą zaletą w zabiegach zwalczania pluskwy domowej.

Należy jednak dodać, że chociaż metoda jest innowacyjna i niezwykle skuteczna, do pełnego sukcesu koniecznym jest wykwalifikowany pracownik zajmujący się zawodowo usuwaniem szkodników. Operator z doświadczeniem idealnie dobierze środek do danego zabiegu i danego szkodnika. Jest to niezwykle istotne, bowiem istnieją szkodniki, które uodparniają się na dane preparaty. 

 

kontakt

Call Now Button