3 grudnia 2020

Jak wygląda odkomarzanie ogrodu?

Potrzebujesz naszej pomocy? Masz pytania?

Zadzwoń +32 494 46 04!

Profesjonalne zwalczanie komarów metodą zamgławiania.

Komary są uciążliwym problemem, zwłaszcza w lecie. Wiele osób cierpi z powodu ukąszeń tych insektów, co może powodować swędzenie i bolesność. W takim przypadku, profesjonalne odkomarzanie metodą zamgławiania może być skutecznym rozwiązaniem i jedyną skuteczną metoda zwalczania.

Zamgławianie to metoda dezynsekcji wykorzystywana także przy odkomarzaniu ogrodów. Jest to specjalny rodzaj oprysku, gdzie wytworzona kropla jest bardzo mała i dlatego dobrze penetruje środowisko. Wykonany oprysk czy zamgławianie ogrodu skutecznie wykona zwalczanie wszystkich nalatujących w tym czasie owadów, w tym również meszek, czy kleszczy. Niestety nie będzie też obojętny dla pszczół, jeśli zabieg wykonamy o złej godzinie. Zabieg zwykle wykonuje się wczesnym rankiem albo późnym popołudniem. To pora dnia, kiedy zapylacze wracają do ula.

Zamgławianie jest bardzo skuteczne, ponieważ środek jest rozpylany równomiernie na całą roślinność i zabija ukryte komary. Do profesjonalnego odkomarzania wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, taki jak zamgławiacze ULV i opryskiwacze spalinowe. Urządzenia, które są zdolne do rozpylania cienkich warstw preparatu na roślinach i przedmiotach.

Profesjonaliści do preparatu dodatkowo dodają dwa specjalne dodatki:

  • Adiuwanty -które polepszają rozprowadzanie się preparatu na roślinach.
  • Terpeny -które pomagają ustabilizować preparat na roślinie i spowalniają zmywanie.

Ochrona przed komarami w ogrodzie: profesjonalne rady

Chyba każdy z nas doświadczył uciążliwej obecności komarów w trakcie różnych aktywności na łonie natury. Owady te z powodzeniem potrafią uprzykrzyć najwspanialsze chwile. Wielokrotnie zdarzało się, że ugryzienia komarów przeszkadzały nam w spędzaniu wolnego czasu w ogrodzie. Komary najczęściej występują w pobliżu obiektów wodnych oraz na obszarach, gdzie np. doszło do zalania. Pamiętać musimy jednak, że każda stojąca woda będzie dla komarów dostatecznym miejscem rozwoju. Może to być zarówno gromadzona woda deszczowa, jak i niezarybione oczko wodne. W pobliskiej okolicy naszego ogrodu komary mogą się rozwijać w różnych miejscach. Większości z tych miejsc nigdy nie poznamy, ale na naszej działce możemy prześledzić wszystkie zakamarki. Najpierw musimy odnaleźć wszystkie miejsca, gdzie gromadzi się stojąca woda. Wodę musimy usunąć i zadbać by nie gromadziła się ponownie. Sprawdzamy wszelkie beczki, wiaderka, doniczki i inne miejsca. Dorosłe osobniki komarów podczas spoczynku chowają się w liściach drzew i gęstych trawach, a więc w miejscach zacienionych. Jeżeli planujemy wykonać dezynsekcję z użyciem preparatów chemicznych, to powinniśmy rozważyć użycie w tych miejscach.

Aby ograniczyć komary na terenie ogrodu, powinniśmy stosować kilka metod jednocześnie:

-likwidowanie miejsc rozwoju -usuwamy wszelkie zastoiny wodne na terenie naszej działki. Do oczek wodnych używamy specjalnych preparatów –larwicydów, które są bezpieczne dla ryb i innych stworzeń wodnych. Większość larw powinny usunąć ryby. Możemy stosować filtry i obieg wody.

-używamy naturalnych odstraszaczy -możemy umieścić w ogrodzie rośliny takie jak: lawenda, citronella, geranium, które naturalnie odstraszają komary. 

-stosowanie naturalnych repelentów na skórę. 

-instalujemy moskitiery w oknach.

-wykonujemy zabieg chemiczny odkomarzania w terenie.

odkomarzanie

Odkomarzanie metodą zamgławiania — kiedy wykonać zwalczanie komarów?

W przypadku zwalczania komarów bardzo istotna jest odpowiednia pora i pogoda. Przed zabiegiem analizujemy prognozę pogody, gdyż deszcz może wypłukać środek owadobójczy, nie może też za mocno wiać. W celu przedłużenia działania preparatu i ochrony przed zmywaniem stosujemy specjalne żywiczne adiuwanty. Dodatki te tworzą na roślinności powłokę ochronną dla preparatu, którą dodatkowo wzmacniają promienie słoneczne. Najlepszą porą na używanie preparatów do dezynsekcji jest wczesny poranek, późne popołudnie lub wieczór. Wynika to z cyklu biologicznego komarów i ich zachowań. W swojej pracy zwracamy uwagę na bezpieczeństwo roślin, zwierząt i pożytecznych owadów, np. pszczół. Przed opryskami koniecznie pamiętajcie o przykryciu lub pochowaniu zabawek dla dzieci, huśtawek itp., schowaniu poideł dla zwierząt czy też karmników. Jeśli macie zarybione oczko wodne to również musicie je osłonić. Przed zabiegiem warto porozmawiać z sąsiadami i poinformować ich o terminie, kiedy wykonane będzie zwalczanie komarów, jest to niezbędne, gdy w najbliższym otoczeniu Waszego gospodarstwa znajdują się pasieki pszczelarskie.

Efektywne i bezpieczne odkomarzanie ogrodu: proces i efekty?

Usługi Zwalczania komarów na terenach zielonych polegają na aplikacji odpowiedniego preparatu chemicznego w miejscach gromadzenia się komarów. Komary w ciągu dnia wybierają zacienione miejsca naszej okolicy i wracają do nich również w nocy. Pożywienia szukają, gdy słabną promienie słoneczne. Do spoczynku wybierają zarówno średnią i średnio-wysoką roślinność, dlatego w obszarach bez tego rodzaju roślinności zadowalający efekt będzie trudniej uzyskać. Odpowiednio dobrany preparat zwalczający komary to taki, który będzie odporny na temperaturę oraz będzie odporny na zmywanie. Właściwa aplikacja preparatu pozwoli, by preparat utrzymywał się możliwie długo i każdego dnia dziesiątkował liczbę komarów. Efektywność wyzbywania się komarów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj zastosowanej metody, intensywność populacji komarów i warunki pogodowe. Zazwyczaj zabiegi zwalczające są skuteczne przez kilka dni do kilku tygodni, ale w niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie procesu, aby utrzymać skuteczność. Zaleca się regularne monitorowanie sytuacji i w razie potrzeby powtarzanie usługi. Idealna sytuacja dla użytkownika jest wtedy, gdy wykonuje jeden zabieg chemiczny w ciągu sezonu. Jest to jednak założenie, które ze względu na częste opady atmosferyczne na początku lata może być trudne do zrealizowania. Najczęstszą praktyką przy opryskach ogródków przydomowych są dwa zabiegi odkomarzania. Zwykle jest to jeden zabieg na początku sezonu i drugi wykonany w odstępie ok. 4-6 tygodni.

W internecie czy innych źródłach możecie znaleźć mnóstwo porad dotyczących domowych sposobów, jak można walczyć z tymi owadami. Znajdziecie również naturalny sposób na komary. Samo sadzenie odpowiednich roślin, ziół lub palenie świec nie przyniesie spodziewanych efektów, jeżeli nie będzie wykonywane razem z odkomarzaniem chemicznym i stosowaniem repelentów skórnych. Spośród dostępnych metod odkomarzania najlepszą skuteczność uzyskuje się poprzez oprysk i zamgławianie. 

Zwalczanie komarów – gdzie może zostać przeprowadzone odkomarzanie?

Obecność komarów daje nam się we znaki zwłaszcza w ciepłych miesiącach wiosenno-letnich, gdy mamy w domu otwarte okna, a większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, w parku, nad jeziorem, czy na działce. Zabieg odkomarzania można przeprowadzić wszędzie tam, gdzie komary są dla nas dokuczliwe, a zatem na terenie ogródków działkowych, prywatnych posesjach, skwerach czy też w pobliżu terenów rekreacyjnych. Z usługi tej korzystają również właściciele restauracji (zwłaszcza tych z ogródkami letnimi) hoteli, pensjonatów, pól golfowych czy też kempingów. Częstym utrudnieniem przy zwalczaniu komarów są zarybione oczka wodne, stawy czy rzeki. Nieumiejętnie wykonany zabieg odkomarzania może doprowadzić do skażenia organizmów wodnych. Głównym celem odkomarzania jest zmniejszenia ilości owadów, do akceptowalnego minimum. Zapytałby ktoś czemu od razu nie wyeliminować wszystkich komarów i mieć spokój raz na zawsze? Nawet komary odgrywają ważną rolę w naszym ekosystemie i są pokarmem dla wielu gatunków ptaków. Krew ludzka jest potrzebna tylko kilkuset gatunkom komarów z ponad trzech i pół tysiąca. Samce komarów żywią się nektarem i biorą czynny udział w zapylaniu roślin.

odkomarzanie

Odkomarzanie zbiorników wodnych

W celu zwalczania larw komarów w zbiornikach wodnych wykorzystuje się metodę biologiczną. Dodatek biologiczny powoduje, że larwy komarów przestają pobierać pokarm i giną. Dzięki temu przerywamy cykl życiowy komarów. Metoda ta ma rewelacyjną skuteczność i co jest najważniejsze – używany środek nie wpływa negatywnie na życie innych organizmów w wodzie oraz na środowisko. Powodem jest brak osadzania się przy brzegu oraz szybki rozkładowi. Preparat często aplikuje się do miejskich i komercyjnych zbiorników wodnych, aby zredukować populację komara w aglomeracjach miejskich.

Odkomarzanie cennik

Cena odkomarzania metodą zamgłaiania może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

  • Wielkość obszaru, na którym ma być wykonane zamgławianie
  • Rodzaj działalności (prywatna, komercyjna)
  • Stopień zagrożenia komarami w danym miejscu
  • Rodzaj i ilość użytego sprzętu i środków chemicznych

Cena może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za jednorazową usługę odkomarzania na terenie ogrodu. Szczegóły zabiegu oraz cena dostępne są zwykle po krótkiej rozmowie telefonicznej lub sprecyzowane w zwrotnej wiadomości mailowej.

kontakt

Call Now Button