3 grudnia 2020

Odkomarzanie

Odkomarzanie

Chyba każdy z nas doświadczył uciążliwej obecności komarów w trakcie różnych aktywności na łonie natury. Owady te z powodzeniem potrafią uprzykrzyć najwspanialsze chwile. Wielokrotnie zdarzało się, że ugryzienia komarów przeszkadzają nam w spędzaniu wolnego czasu w ogrodzie. Komary najczęściej występują w pobliżu obiektów wodnych (wód stojących) oraz na obszarach, gdzie np. doszło do zalania. Pamiętać musimy jednak, że każda stojąca woda będzie dla komarów dostatecznym miejscem rozwoju. Może to być zarówno gromadzona woda deszczowa jak  i niezarybione oczko wodne. W naszej okolicy może być wiele miejsc w których komary będą się rozwijać o których możemy nawet nie wiedzieć. Znajdziemy również wiele zacienionych miejsc w których będą się chować za dnia i z których będą wylatywać na wieczorny „posiłek”. Bliskość lasu czy nawet pojedynczych drzew czy innych średnich nasadzeń tworzy potencjalne miejsca kryjówek dla małych krwiopijców. Ograniczanie liczby komarów poprzez odkomarzanie naszej działki powinno uwzględniać zarówno likwidację miejsc wylęgu oraz zabiegi chemiczne a także stosowanie repelentów naskórnych. Wymarzony efekt trudno będzie osiągnąć stosując tylko poszczególne metody.

odkomarzanie

 

Odkomarzanie – gdzie może zostać przeprowadzone?

Obecność komarów daje nam się we znaki zwłaszcza w ciepłych miesiącach wiosenno-letnich, gdy mamy w domu otwarte okna, a większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, w parku, nad jeziorem, czy na działce. Zabieg odkomarzania można przeprowadzić wszędzie tam, gdzie komary są dla nas dokuczliwe, a zatem na terenie ogródków działkowych, prywatnych posesjach, skwerach czy też w pobliżu terenów rekreacyjnych. Z usługi tej korzystają również właściciele restauracji (zwłaszcza tych z ogródkami letnimi) hoteli, pensjonatów, pól golfowych czy też kempingów. Częstym utrudnieniem przy zwalczaniu komarów są zarybione czka wodne, stawy czy rzeki ponieważ nieumiejętnie wykonany zabieg odkomarzania może doprowadzić do skażenia organizmów wodnych. Głównym celem odkomarzania jest zmniejszenia ilości owadów, do akceptowalnego minimum. Zapytał by ktoś czemu od razu nie wyeliminować wszystkich komarów i mieć spokój raz na zawsze? Nawet komary odgrywają ważną role w naszym ekosystemie i są pokarmem dla wielu gatunków ptaków. Krew ludzka jest potrzebna tylko kilkuset gatunkom komarów z ponad trzech i pół tysiąca. Samce komarów żywią się nektarem i biorą czynny udział w zapylaniu roślin.

odkomarzanie

Na czym polega odkomarzanie? 

Odkomarzanie terenów zielonych polega na aplikacji odpowiedniego preparatu chemicznego w miejscach gromadzenia się komarów. Komary w ciągu dnia wybierają zacienione miejsca naszej okolicy i wracają do nich również w nocy. Pożywienia szukają gdy słabną promienie słoneczne. Do spoczynku wybierają zarówno średnią i średnio-wysoką roślinność dlatego w obszarach bez tego rodzaju roślinności zadowalający efekt będzie trudniej uzyskać. Odpowiednio dobrany preparat zwalczający komary to taki, który będzie termo stabilny oraz będzie odporny na zmywanie. Właściwa aplikacja preparatu pozwoli, by preparat utrzymywał się możliwie długo i każdego dnia dziesiątkował liczbę komarów. 

Skuteczne sposoby odkomarzania ogrodu i posesji

W internecie czy innych źródłach możecie znaleźć mnóstwo porad dotyczących domowych sposobów, jak można walczyć z tymi owadami. Znajdziecie również naturalny sposób na komary. Zapewniamy Was jednak, że samo sadzenie odpowiednich roślin, ziół lub palenie świec nie przyniesie spodziewanych efektów jeżeli nie będzie wykonywane razem z odkomarzaniem chemicznym i stosowaniem repelentów skórnych. Z pośród dostępnych metod odkomarzania najlepszą skuteczność uzyskuje się poprzez oprysk i zamgławianie. Pierwsza metoda polega na oprysku powierzchni roślin przy użyciu opryskiwaczy spalinowych dalekiego zasięgu wyposażonych w odpowiednie dysze. Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne i chętnie stosowane. Druga metoda opiera się na stworzeniu ze środka chemicznego drobnej mgły, dzięki czemu substancja może dotrzeć do każdego zakamarku, zabijając dorosłe owady. Niewielkie kropelki rozpylamy na drzewa, krzewy i wysokie trawy, czyli dokładnie tam, gdzie najczęściej znajdują się duże skupiska komarów. Oba sposoby gwarantują osiągnięcie długotrwałych rezultatów.

Odkomarzanie zbiorników wodnych metodą fizyczną

W celu zwalczania larw komarów w zbiornikach wodnych wykorzystuje się metodę biologiczną. Dodatek biologiczny powoduje, że larwy komarów przestają pobierać pokarm i giną. Dzięki temu przerwamy cykl życiowy komarów. Metoda ta ma rewelacyjną skuteczność i co jest najważniejsze – używany środek nie wpływa negatywnie na życie innych organizmów w wodzie oraz na środowisko (nie osadza się przy brzegu, ulega szybkiemu rozkładowi).

Kiedy najlepiej zdecydować się na odkomarzanie?

W przypadku odkomarzania bardzo istotna jest odpowiednia pora i pogoda. Przed zabiegiem analizujemy prognozę pogody, gdyż deszcz może wypłukać środek owadobójczy, nie może też za mocno wiać. W celu przedłużenia działania preparatu i ochrony przed zmywaniem stosujemy specjalne żywiczne adiuwanty. Dodatki te tworzą na roślinności powłokę ochronną dla preparatu którą dodatkowo wzmacniają promienie słoneczne. Najlepszą porą na odkomarzanie jest rano, późne popołudnie lub wieczór, wynika to z cyklu biologicznego komarów. W swojej pracy zwracamy uwagę na bezpieczeństwo roślin, zwierząt i pożytecznych owadów, np. pszczół. Przed odkomarzaniem koniecznie pamiętajcie o przykryciu lub pochowaniu zabawek dla dzieci, huśtawek, itp., schowaniu poideł dla zwierząt czy też karmników. Jeśli macie zarybione oczko wodne to również musicie je osłonić. Przed zabiegiem warto porozmawiać z sąsiadami i poinformować ich o jego terminie, jest to niezbędne, gdy w najbliższym otoczeniu Waszego gospodarstwa znajdują się pasieki pszczelarskie.

Profesjonalne odkomarzanie 

Zbliża się wiosna lub lato, a Wy nie macie ochoty po raz kolejny walczyć z tymi małymi krwiopijcami? Posiadamy wieloletnie doświadczenie, odpowiedni sprzęt oraz uprawnienia do wykonywania oprysków przeciw komarom i innym szkodnikom. Stosujemy najnowsze metody oraz bezpieczne preparaty. 

 

kontakt

Call Now Button