3 grudnia 2020

Ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń

Szukając skutecznej metody dezynfekcji na pewno zwróciliście uwagę na ozonowanie pomieszczeń. Ozonowanie to proces odkażania, w którym wykorzystuje się trójatomową postać tlenu. Ozon, czyli aktywowany tlen, zawierający trzy atomy tlenu O3 , jest uznawany za drugi najpotężniejszy utleniacz na świecie. Charakteryzuje się on świeżym zapachem i niebieskawym kolorem. Jego unikalne właściwości są nieocenione w przypadku zabijania wirusów i bakterii oraz usuwania przykrych zapachów. Działanie ozonu jest 50 razy skuteczniejsze niż chloru. Ozon silnie reaguje z innymi cząsteczkami, rozbijając ich struktury. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy znikają bezpowrotnie, bo ozon nie maskuje ich, a trwale usuwa. Po ozonowaniu w pomieszczeniu unosi się rześki zapach podobny do tego, jaki wyczuwamy po wiosennej burzy. Jeżeli zależy nam na efektywnym i bezpiecznym odkażeniu powietrza, ścian, mebli i innych elementów wyposażenia to powinniśmy wziąć pod uwagę tą metodę.

ozonowanie pomieszczeń

Wykorzystanie metody ozonowania pomieszczeń?

W trakcie dezynfekcji ozon łączy się z powietrzem. Dzięki gazowej postaci dociera on do trudno dostępnych miejsc, gdzie nie można wykorzystać tradycyjnej metody. Ozon dotrze do wąskich szczelin, do przewodów wentylacyjnych, odpływów i rur. Ozon poradzi sobie z dymem papierosowym, niektórymi zagrzybieniami, a także w ramach oczyszczenia wnętrz po pożarach, wycieku substancji toksycznych lub zalaniu. Również w miejscach w których przebywała osoba zmarła wykorzystuje się ozonowanie  pomieszczeń. Ozonowanie sprawdzi się w przypadku dezynfekcji taki obiektów jak: pomieszczenia mieszkalne, publiczne, pokoje hotelowe, placówki zdrowia (szpitale, sale operacyjne), zakłady produkcyjne, magazyny, lokale gastronomiczne, wnętrza samochodów, klimatyzacje (w pojazdach, biurach, mieszkaniach), itp. Zabieg ten można przeprowadzić w okresach zwiększonej zachorowalności na grypę w obiektach użytkowanych przez sporą grupę ludzi, gdyż zapobiega on rozwijaniu się baterii w pomieszczeniach.

Ozonowanie  pomieszczeń – Covid 19

Ozonowanie jest z powodzeniem wykorzystywane przy zwalczaniu wirusów osłonkowych do których zalicza się SARS-Cov-2. Niszczy wirusy rozpraszając ich kapsomery i uszkadza RNA. Ozon jest gazem o dobrej zdolności penetracji i silnej sile utleniającej, dlatego jego skuteczność dezynfekcji przewyższa promieniowanie UV i filtry HEPA. Ponieważ dezynfekcję ozonem wykonuje się tylko tylko w niezamieszkanym pomieszczeniu, a cały pozostały ozon rozkłada się po zabiegu, toksyczność ozonu dla ludzi nie stanowi zatem problemu. Biorąc pod uwagę zalety silnej siły utleniającej, dobrej zdolności penetracji i braku szkodliwych pozostałości po obróbce, zaleca się stosowanie ozonu w dezynfekcji środowisk skażonych wirusem SARS. Główny Inspektor Sanitarny akceptuje ozonowanie jako jedną z metod zwalczania Covid19. GIS zaleca również, by ozonowanie wykonywał wykwalifikowany personel, zabezpieczony odpowiednim środkami ochrony osobistej oraz miernikiem stężenia ozonu. Inną metodą którą wykorzystuje się przy zwalczaniu wirusa SARS-Cov-2 jest zamgławianie pomieszczeń. 

Ozonowanie wody

Ozon może odkażać także wodę! Metoda ta pozwala na usunięcie niebezpiecznych drobnoustrojów i bakterii, woda traci nieprzyjemny zapach. Ozonowanie wody jest polecane na basenach. Zastosowanie ozonu ogranicza o nawet 80% użycie innych środków dezynfekujących, przede wszystkim drażniącego i wysuszającego chloru. 

Jak przebiega zabieg ozonowania?

Przed zabiegiem należy odpowiednio przygotować daną przestrzeń. Koniecznie zadbajcie o to, aby wynieść wszystkie kwiaty i inne rośliny. W czasie ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać zwierzęta ani inne osoby, poza technikami wykonującymi zabieg. Jeżeli jest to konieczne należy zadbać o uszczelnienie pomieszczeń. Ozon nie może w niekontrolowany sposób przedostawać się do innych pomieszczeń. Przed wykonaniem ozonowania mierzy się aktualny poziom stężenia ozonu w powietrzu który występuje naturalnie. Stężenie wynosi przeważnie ok 0,02 ppm – czyli dwie setne części na milion. Czas ozonowania jest odzwierciedleniem wielkości pomieszczenia, stopnia i rodzaju zanieczyszczenia przestrzeni oraz parametrów technicznych używanych generatorów ozonu. Ozonowanie pomieszczenia może zająć godzinę, ale w trudniejszych przypadkach potrwa kilka, a nawet kilkanaście godzin. Czas ozonowania liczymy od momentu uzyskania niezbędnego stężenia wyjściowego i nadzorujemy przez aparaturę pomiarową. Po zakończonym ozonowaniu pomieszczenie musi zostać dokładnie przewietrzone. Dla pomieszczeń do 50m2 jest zazwyczaj 30-40 minut. Zanim będziecie mogli z niego korzystać niezbędne jest także zmierzenie końcowego stężenia ozonu. 

Profesjonalne ozonowanie

Ozonowanie doskonale eliminuje roztocza oraz uporczywy zapach tytoniu, dlatego szczególnie polecamy ten zabieg alergikom i palaczom nikotyny. To również dobry pomysł na pozbycie się zapachu zwierząt. Ozonowanie wyeliminuje nie tylko niepożądane zapachy, lecz również zabija bakterie, zarodniki, roztocza, wirusy i pleśń. Ozonowanie wykonane pod naszym nadzorem jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, ekologicznym i nie wywołuje reakcji alergicznych. 

kontakt

Call Now Button