1 grudnia 2020

Dezynfekcja – cele i metody

Dezynfekcja

Gdy na pierwszy rzut oka spojrzymy na niektóre powierzchnie, wydają się nam one pozornie czyste, jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę są siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów – bakterii, wirusów, pasożytów lub grzybów. Dezynfekcja to czynność polegająca na likwidacji szkodliwych mikroogranizmów, które znajdują się na przedmiotach użytkowych i innych płaszczyznach. Profesjonalne odkażanie eliminuje bakterie, będące przyczyną poważnych chorób, zakażeń oraz zatruć, takich jak: salmonella, gronkowiec złocisty, bakteria e. coli, laseczka jadu kiełbasianego i wiele innych. Dezynfekcja to również likwidacja ognisk wirusowych które powodują choroby zakaźne jak np. COVID-19 wywołane wirusem SARS-Cov-2.

dezynfekcja

Gdzie wykonywana jest dezynfekcja? 

Do dezynfekcji używa się różnych środków dezynfekujących, które muszą być dostosowane do rodzaju eliminowanych mikroogranizmów. Dezynfekcja może mieć miejsce, wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie wyjątkowych standardów higienicznych: w placówkach medycznych, zakładach przetwórstwa żywności, produkcyjnych, restauracjach, a także w prywatnych domostwach. Najczęstsze powody wykonywania dezynfekcji przez osoby prywatne to:

  • po zalaniu fekaliami,
  • miejsc w których przebywała osoba zmarła,
  • pomieszczeń w których przebywały zwierzęta lub zalegają resztki zwierząt (np. ptaków),
  • odkażanie pomieszczeń po odbytej kwarantannie.

Jakie wyróżniamy metody

Ze względu na charakter wyróżniamy dezynfekcję:

  • zapobiegawczą – która, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu przeciwdziałanie namnażania się czynnika chorobotwórczego,
  • ogniskową – czynność ta odbywa się w miejscu, gdzie wykryto chorobotwórcze mikroorganizmy.

Metody dezynfekcji

Metody dezynfekcji najczęściej różnią się sposobem nanoszenia środków dezynfekujących. Może to być oprysk, zanurzenie, posypywanie, zadymianie, zamgławianie. W czasie prac dezynfekcyjnych można używać pary wodnej pod różnym ciśnieniem oraz promieniowania UV. Zabiegi wykonywane są również przy pomocy gazowego dwutlenku chloru i ozonu. Wszystkie metody można podzieli na 3 rodzaje:

  • fizyczne – które przeprowadza się wykorzystując parę wodną lub promieniowanie
  • chemiczne – bazujące na użyciu alkoholi, aldehydów, czwartorzędowych związków amoniowych, chloru i innych.
  • termiczno-chemiczne – używa się środków chemicznych oraz podgrzewa się pomieszczenie do około 60 stopni Celsjusza. Zabieg taki wykorzystuje się przy dezynfekcji parowo-formalinowej, gdzie używa się nasyconej pary wodnej i formaliny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody dezynfekcji? 

Aby dezynfekcja zakończyła się powodzeniem i wysoką skutecznością, musi zostać przeprowadzona przez doświadczoną formę DDD. Kluczową kwestią jest odpowiedni dobór metody. Jest on uzależniony od kilku czynników, takich jak:

  • gatunku i liczebności drobnoustrojów,
  • właściwości środka dezynfekującego (np. stężenie, czas działania),
  • warunków środowiskowych obiektu, w których ma zostać przeprowadzona dezynfekcja (np. temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, 

Najczęściej stosowaną metodą odkażania jest dezynfekcja chemiczna. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie, a środek chemiczny jest tak dobierany, aby uwzględnić podłoże oraz problem, który chcemy wyeliminować.

Jakie są cele dezynfekcji? 

Dezynfekcja zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów w danej grupie społecznej (np. w zakładzie pracy, hotelu, obiekcie użyteczności publicznej) i rozwijaniu się niebezpiecznych chorób zakaźnych. Zabieg ten zabezpiecza powierzchnie przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych. Odkażanie ma na celu zniszczenie organizmów chorobotwórczych a nie wszystkich w ogóle drobnoustrojów znajdujących się w pomieszczeniu. Dezynfekcja ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję, a mianowicie powstrzymuje powstawanie mutacji i krzyżowanie się patogenów chorobotwórczych. Dzięki wykonanej dezynfekcji, pomieszczenia w których znajdowało się zagrożenie chorobowe lub wystąpiła awaria wodno–kanalizacyjna będzie ponownie zdatne do użytku a także bezpieczne i przyjazne człowiekowi. 

Dlaczego warto zdecydować się na specjalistyczne odkażanie? 

O naszym profesjonalizmie najlepiej świadczą pozytywne opinie usatysfakcjonowanych klientów. Do tej pory przeprowadziliśmy tysiące interwencji w domach prywatnych, zakładach pracy czy instytucjach. Jesteśmy otwarci na nowości, nieustannie poszerzamy swoją wiedzę, biorąc udział w kursach, szkoleniach, konferencjach. W swojej pracy wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone, wysokiej jakości substancje i nowoczesne procedury, które mają za cel zlikwidowanie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Dezynfekcja pomieszczeń przeprowadzana jest z najwyższą starannością, aby zapewnić najwyższą efektywność. Rezultaty naszych prac przełożą się wówczas na zmniejszenie zachorowalności na uciążliwe choroby oraz znacznie poprawią komfort życia. Usługę dezynfekcji świadczymy przy użyciu najnowszych technologii oraz w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Dbamy o bezpieczeństwo i jakość zabiegu. Zanim przystąpimy do działania, analizujemy i badamy teren, który ma zostać poddany dezynfekcji, aby wdrożyć odpowiednie środki chemiczne. Na życzenie klienta wykonujemy analizę mikrobiologiczną. Współpraca z nami to gwarancja wykonania wszystkich prac na najwyższym poziomie.

kontakt

Call Now Button