Jak pozbyć się szczura

Jak pozbyć się szczura? Czy to wykonalne?

Te Szkodniki nie należą do lubianych, rzadko kto wypowiada się na ich temat pochlebnie. Jednakże nie ma co ukrywać, że same sobie na taką opinię zapracowały. Przenoszą groźne choroby, drażnią zapachem, skrobaniem, a do tego nie zachwycają swoim wyglądem. Nie wstydzą się tego co jedzą a do najczęściej spożywanych przedmiotów oprócz pozostałości żywności należą kable elektryczne, rury, drewno czy metal. Bywa to bardzo niebezpieczne ponieważ powoduje zwarcia i wycieki, zarówno wody jak i gazu. Tak więc jeśli dodamy pożary i powodzie okazuje się, że szczury są naprawdę niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Jest wiele sposobów na na to jak pozbyć się szczura. Możemy używać trucizn pokarmowych, pułapek zatrzaskowych, pianek, żeli i innych. Najlepszym jednak sposobem jest zapobieganie występowania gryzoni. Musimy pamiętać, że gryzonie przyciąga pożywienie i dostęp do wody, jeżeli braknie tych dwóch rzeczy wyniosą się w krótkim czasie. Inna możliwością jest wykorzystanie zaszczurzonego budynku jako schronienia do którego szczury znoszą pożywienie i budują gniazda.

Sygnały świadczące o obecności szczura:

? odgłos skrobania pod deskami w podłodze lub nad sufitem, odgłos gryzienia, szczekania zębami, drapania,
?odchody, które są ciemne, w kształcie granulek-wyglądające jak duże ziarna ryżu,
? pogryzione kable elektryczne, rury, plastik, podarte torby po żywności czy śmieci,
? ślady stóp, ślady ogona.

Jak pozbyć się szczura

Jak pozbyć się szczura w domu? Jak zabezpieczyć pomieszczenia?

  • Uważaj na szczeliny w pomieszczeniach, jeśli są usuń je, zwłaszcza te wokół rur, przy podłodze, ponieważ szczur potrzebuje otworu zaledwie 15mm, aby się przedostać. Jeśli znajdziesz potencjalny punkt wejścia, postaraj się go uszczelnić jak najszybciej. Skoncentruj się najpierw na lukach najniższego poziomu, ponieważ są to obszary najbardziej prawdopodobne do przedostania się szczura do pomieszczenia. Zwróć uwagę również na otwory wentylacyjne. 
  • Usuń potencjalne miejsca lęgowe szczura utrzymując podwórka i ogrody w czystości i porządku, wycinając zarośnięte obszary i polany, usuwając stosy drewna lub gruzu. Jeżeli mieszkasz w bloku zgłoś taka potrzebę administratorowi budynku i opisz problem. Miejscem lęgowym mogą stać się również hałdy kompostu więc można osłonić go siatką drucianą. Utrzymuj obszary kompostu dobrze uszczelnione i w dobrej odległości od swojej posesji. Szczury uwielbiają odsłonięty kompost.
  • Zwróć uwagę na odpływy kanalizacyjne i utrzymuj w czystości kanalizację.
  • Zakryj wszystkie domowe śmietniki, gdzie szczury mogą uzyskać dostęp do jedzenia. Pojemniki do recyklingu należy również umyć, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia. Zawsze pamiętaj o przykryciu wszystkich pojemników. Częste wyrzucanie śmieci również pomaga zapobiec inwazji tego gryzonia.
  • Jeśli konieczna będzie deratyzacja  zajdzie konieczność użycia preparatu deratyzacyjnego to pamiętaj, by zastosować go zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Żle użytkowane preparaty biobójcze do deratyzacji mogą przyczynić się do zatruć u ludzi i zwierząt. Jeżeli wykonujesz deratyzację w pomieszczeniu w którym dostęp do wody jest utrudniony to spróbuj użyć preparatu płynnego. Efekty deratyzacji nie będą widoczne od razu.
  • Jeżeli używasz pułapek mechanicznych to staraj się często odwiedzać miejsce instalacji pułapki. Gryzonie dosyć szybka tracą wodę z organizmu i giną. Na przynętę używaj tych produktów, które szczur uznał za bezpieczne pożywienie. Np. gdy widzisz obgryzione jabłko to użyj tego jabłka jako przynętę w pułapce.
  • Jeżeli miałeś kontakt z gryzoniem umyj i zdezynfekuj ręce. Gryzonie przenoszą dużo groźnych bakterii i wirusów.

Odporność szczurów na trucizny pokarmowe

Wieści, które od kilku lat docierają do nas z Wielkiej Brytanii mówią o rozwoju nowej odmiany szczura. Badania przeprowadzone na jednym z brytyjskich uniwersytetów dowodzą o istnieniu genetycznie zmutowanych szczurów odpornych na konwencjonalne metody zwalczania tych gryzoni. Jak powstały? Mówi się o nieodpowiednim używaniu rodentycydów przez osoby prywatne, nie przeszkolone, właścicieli mieszkań czy domów, którzy postanowili zwalczać gryzonie na własną rękę. Szczury bez mutacji potraktowane trucizną są uśmiercane, zaś te którym udaje się przeżyć mogą w sobie posiadać nowy gen, który jest następnie przekazywany potomstwu i tak powstaje coraz więcej „super szczurów” odpornych na trucizny. W takich przypadkach do zastosowania na szczura pozostają pułapki bądź zwykła wiatrówka. Trwają jednak prace nad mocniejszymi truciznami, które przyniosą pożądane efekty. 

Zachowanie szczurów

Szczury zwiększają swoją aktywność zwłaszcza latem i wczesną jesienią. Dlaczego? mają więcej pożywienia po zbiorach, temperatury są jeszcze wysokie, roślinność bujna więc łatwiej się schować przed potencjalnymi drapieżnikami. Ale gdy temperatury zaczynają spadać i brakuje pożywienia, szczury zaczynają szukać schronienia i udają się w bardziej zurbanizowane lokalizacje. Jesienią i zimą szczury zaczynają przebywać wokół budynków i wchodzą do pomieszczeń. Konieczność przetrwania często wymusza na nich wychodzenie z kryjówek nocą. Stają się wówczas odważniejsi w swoich poszukiwaniach, przebywają w miejscach ciepłych, aby ukryć się przed chłodem. Kojarzą nam się z chorobami, plagami i brudem, a tymczasem są to bardzo czyste zwierzęta, które na swoją higienę poświęcają naprawdę dużo czasu.

W Polsce najpopularniejszym żyjącym szczurem jest szczur wędrowny (Rattus norvegicus) znany również jako norweski czy rudy. Gatunek ten żyje około 2 lata, w hodowli może dożyć nawet 3. Jeśli środowisko ma preferowane  warunki to samica szczura może się rozmnażać co sześć tygodni z miotami składający się z 6-8 sztuk potomstwa. Każda część cyklu trwa średnio 21 dni. Kiedy samica szczura urodzi małe szczurzątka, w ciągu 21 dni powinna je odstawić. W tym czasie przechodzi tzw. poporodową ruję, która występuje między 10-24h po porodzie. Oznacza to, że bardzo szybko po porodzie samica może znowu zajść w ciążę, dlatego obserwuje się wówczas nalot samców w pobliżu jej przebywania. Noworodki mogą osiągnąć dojrzałość płciową już po 5 tygodniach. Jest to gatunek wszystkożerny, lubiący spędzać najwięcej czasu tam, gdzie przetrzymywane jest pożywienie lub odpadki żywności. Szczur znakomicie pływa przemierzając kanały czy cieki wodne. Czym się żywią? Jak już wcześniej wspomniano szczury nie są zbyt wybredne i jedzą prawie wszystko. Preferują produkty zbożowe. Chociaż zazwyczaj nie przekraczają wagi 0,5kg to jeśli warunki są sprzyjające mogą przekroczyć nawet 1kg.

Profesjonalne zwalczanie szkodników.

Specjalistycznym zwalczaniem szczurów i innych gryzoni oraz wszystkich pozostałych szkodników zajmują się firmy DDD.  Są w tym temacie wielokrotnie szkoleni i wiedzą jak pozbyć się szczura. Posiadają odpowiednie narzędzia i środki ku temu, aby zabieg wykonać profesjonalnie i przede wszystkim bezpiecznie. Specjaliści wykorzystują zintegrowany program ochrony przed szkodnikami IPM. Technicy mają dostęp do sprzętu monitorującego szkodniki, wiedzą jak wiele jest szczurów w danym gnieździe i mogą nawet obliczać ich rozmiary, dlatego doskonale wiedzą jaki preparat użyć aby był on skuteczny. Na rynku występują też inne metody zwalczające szkodniki jak: dezynsekcja, odkomarzanie, fumigacja, zwalczanie szkodników drewna. Więcej informacji na temat zwalczania szkodników drewna znajdziesz na stronie www.szkodnikidrewna.eu

 

Call Now Button