Muszki owocówki – jak wyglądają i jak je zwalczać

Muszki owocówki

Jakże doskonale nam znany temat, zwłaszcza w kuchni, gdzie pozostawione przez nas kawałki owoców stają się siedliskiem małych muszek… prawda? Zastanawiamy się skąd się wzięły? I czy są groźne? Otóż te małe szkodniki, z pozoru niegroźne mogą powodować wiele problemów utrudniających nam życie. Powodują skażenia żywności zostawiając na niej liczne drobnoustroje oraz bakterie chorobotwórcze. Czy można temu zapobiec i przede wszystkim jak się ich pozbyć? Jaki jest sposób na muszki owocówki?Poniższy artykuł przedstawi sposoby radzenia sobie z irytującymi muszkami i podpowie jak im zapobiegać.

Jak wyglądają muszki owocówki?

Muszka owocówka to potoczna nazwa niewielkiego 2-3 mm owadu z rzędu muchówek. Prawdziwa nazwa to wywilżna karłowata, drozofila lub octówka. Gatunek ten należy do bezkręgowców. W genetyce występuje jako gatunek modelowy i często służy jako podstawa do badań. Tłów ma barwę żółtą do brązowożółtej, a głowa i odwłok są koloru żółtego. Odwłok posiada czarne przepaski na tylnych brzegach oraz czarny wierzchołek. Posiadają skrzydełka, co umożliwia im sprawne poruszanie się. Ich środowiskiem naturalnym są np. sady owocowe i owocowe drzewa, a poza tym występują wszędzie tam, gdzie jedzenie może fermentować i gnić. Restauracje, magazyny, sklepy, supermarkety są ich pełne. Pozostawione na stole owoce, dżemy, kompoty i soki przyciągają muszki silnie do kuchni, z której ciężko jest nam je przegonić. W pobliżu pozostawionego jedzenia składają swoje jaja.

Cykl życiowy tych małych owadów trwa zaledwie 30 dni więc proces rozmnażania zachodzi niezwykle prosto i szybko. Larwa rozwija się błyskawicznie i pożywia mikroorganizmami powstającymi na fermentujących owocach. Owad ten nie atakuje ludzi, ale jak już wcześniej wspomnieliśmy potrafi być szkodliwy dla człowieka, przenosząc na owoce liczne wirusy i drobnoustroje.

muszki owocówki

Sposób na muszki owocówki

Co możemy zrobić, aby nie pojawiały się u nas w domu? Po pierwsze: bardzo ważna jest profilaktyka. Żywność, zwłaszcza otwarta nie powinna leżeć na wierzchu, na stole czy na blatach. Kwestią czasu jest to kiedy pojawią się tam muszki- zwłaszcza w okresie letnim. Koniecznie wyrzucajmy już nadpsute owoce, a resztę dokładnie myjmy. Jeśli już musimy mieć coś na wierzchu to dopilnujmy, aby było to przykryte czy zamknięte. Utrzymujmy czysty zlew i blaty w kuchni, a kosz na śmieci powinien być stale zamknięty i często opróżniany.

Możemy zakupić i hodować miętę, która odstrasza muszki owocówki, a nam z pewnością się przyda np. do przyrządzenia orzeźwiającego napoju  Muszki nie lubią mentolowego zapachu, więc możemy zainwestować także w świece o takim zapachu. Istnieją liczne sposoby na domowe trutki i pułapki, które możemy wykorzystać w walce z tymi owadami. Jednym z nich jest pojemniczek z octem jabłkowym i płynem do naczyń, wabiący muszki, które następnie topią się w lepkiej cieczy. Kolejnym sposobem jest pokrojenie owoca i przykrycie go folią nakłutą wykałaczką w kilku miejscach. Muszka zwabiona wejdzie do środka, ale niestety z niego już nie wyjdzie. Zanim jednak przystąpimy do samodzielnego działania, konieczne jest wysprzątanie miejsca przebywania i rozmnażania się owadów oraz usunięcia wszystkich produktów, na których złożone były jaja. 

Profesjonalne zwalczanie muszki owocówki

Jeśli nie chcemy przygotowywać pułapek i trutek na muszki, możemy zainwestować w gotowe produkty. Gotowe pułapki dostępne są w sklepach ogrodniczych czy nawet w supermarketach. Ogólnie dostępne są spray ‘e, żele, płyny czy lepy odstraszające muszki owocówki. Koniecznym jest jednak sprawdzenie czy takie preparaty mogą leżeć blisko żywności i czy nie. Możemy tego nie wiedzieć ale można się nimi zatruć, zwłaszcza jeśli mieszkamy z małymi dziećmi lub czworonogami.

Z owadami w postaci muszek owocówek poradzą sobie specjaliści z zakresu DDD. Wykorzystują oni specjalne preparaty owadobójcze o przedłużonym działaniu żeby dezynsekcja była skuteczna i trwała. Preparaty te są przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia i otoczenia. Są bezwonne i nie trzeba ich zmywać, ponieważ nie zostawiają po sobie  żadnych śladów. Jak wcześniej wspomniano są to preparaty o przedłużonym działaniu więc  zostają one dosyć długo na powierzchniach i skutecznie odstraszają irytujące nas owady, nie tylko muszki. Metoda ta jest nieco droższa od ceny preparatu zakupionego na własną rękę, ale jej skuteczność jest zdecydowanie większa. Mamy również pewność co do precyzji przeprowadzonego zabiegu i właściwych preparatów w nim zastosowanych. Pamiętajmy jednak o tym, że mamy zdecydowany wpływ na to czy muszki owocówki pojawią się u nas w kuchni czy nie. Najważniejsza jest profilaktyka, kilka czynności, które sami możemy wykonać, aby problem nas nie dotknął. 

 

Call Now Button