Jak wygląda pluskwa
Dorosła pluskwa domowa ma ok 4 do 5 milimetrów długości i jest koloru jasnobrązowego lub czerwonobrązowego. Jest płaska, owalna i nie posiada skrzydeł dlatego nie lata. Posiada aparat gębowy który umożliwia jej rozcięcie skóry i wstrzyknięcie płynu przeciwzakrzepowego oraz środków przeciwbólowych. To powoduje, że nie czujemy momentu ukłucia oraz pobierania krwi. Zdjęcie umieszczone poniżej ukazuje jak wygląda pluskwa. Często są mylone z innymi owadami pospolicie występującymi w naszych domach bo przypominają chrząszcze, zwłaszcza skórnikowate i ich larwy. Nie potrafią skakać jak pchły ale potrafią się szybko przemieszczać po podłogach, ścianach i sufitach.
Rozmnażanie pluskwy
Dorosłe samice składają jaja w ustronnych miejscach takich jak fałdy tapicerki naszego łóżka czy odklejone tapety. Składają jedno bądź kilka jaj dziennie a w całym życiu kilkaset. Jaja są małe i przeważnie mają ok 1-2 mm długości. Perłowy kolor jaj powoduje, że często są trudne w zobaczeniu od razu i zazwyczaj trzeba się im przyjrzeć, zwłaszcza na jasnych tkaninach. Jaja po złożeniu są lepkie, co umożliwia im bezproblemowe przyczepienie się do każdej powierzchni. W temperaturze pokojowej wykluwają się zwykle po tygodniu. Młode pluskwy czyli nimfy są koloru słomkowego i są wielkości główki od szpilki. Gdy nimfy rosną pięciokrotnie zrzucają skórę zanim osiągną dojrzałość. Między każdym kolejnym linieniem potrzebują posiłku z krwi. Dorosłe samice również muszą karmić się okresowo krwią by złożyć jaja. Przy sprzyjających warunkach gdy żywiciel jest stale dostępny, owady mogą dojrzewać w ciągu zaledwie miesiąca i produkować wiele pokoleń w ciągu roku. Niższe temperatury i lub ograniczony dostęp do żywiciela przedłużają rozwój. Przyjmuje się, że długość życia jednej pluskwy to 10 miesięcy.
Jak wygląda pluskwa i jej cykl życiowy
Pluskwy są niezwykle odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe. Nimfy i dorosłe osobniki mogą przetrwać miesiące bez karmienia, co jest niezwykłe w przypadku większości owadów. Zdolność przetrwania bez posiłku złożonego z krwi jest dłuższa w niższych temperaturach – potencjalnie nawet do roku lub dłużej w temperaturze 13 ° C lub niższej. W budynkach z kontrolowaną temperaturą bardziej prawdopodobny czas bez karmienia wynosi około 1 do 4 miesięcy. Jeżeli pomyśleliśmy, żeby opuścić nasz dom w nadziei, że problem rozwiąże się sam to jesteśmy w błędzie. Kiedy zarażone mieszkania są puste, pluskwy często rozprzestrzeniają się do lokali obok lub ograniczają swoją aktywność życiowa do czau gdy pojawi się nowy żywiciel.
Leczenie ugryzień
Ukąszenia pluskiew zwykle nie wymagają leczenia. Jeśli dojdzie do wtórnej infekcji (zwykle od drapania), nałóż miejscowy balsam antyseptyczny lub krem lub maść z antybiotykiem. Kremy z kortykosteroidami i doustnymi lekami przeciwhistaminowymi stosuje się w przypadku pierwotnego, nieznośnego objawu świądu. W tych cięższych przypadkach może być konieczna wizyta u lekarza.
Czy mam pluskwy?
Pluskwy najczęściej spotyka się w hotelach, hostelach, schroniskach i kompleksach mieszkalnych, do których przyjeżdża i odjeżdża wiele osób. Ponieważ pluskwy chowają się w małych szczelinach, mogą przyjechać do twojego domu na bagażach, zwierzętach domowych, meblach, ubraniach, pudełkach i innych przedmiotach. Pluskwy występują na całym świecie, ale najczęściej występują w krajach rozwijających się. Nie zakładaj od razu, że twoje ugryzienia to ugryzienia pluskwy. Ukąszenia mogą być trudne do zidentyfikowania, nawet dla lekarzy. Należy wykluczyć szkodniki sezonowe takie jak komary i meszki oraz inne jak pchły czy roztocza. Ugryzienia wcale nie muszą być ugryzieniami tylko alergiami pokarmowymi lub środowiskowymi Najlepszym sposobem jest znalezienie w naszym domu dorosłych owadów, aby potwierdzić nasze przypuszczenia. Poszukaj samych owadów lub plamek krwi, szczególnie wzdłuż szwów materacy. Ponadto szukaj ciemnych plam odchodów pluskwy które sa dobrze widoczne zwłaszcza na ramie łóżka.