Karaluchy w domu – jak do tego doszło?
Jak do tego doszło? – Nie wiem… Odkryte karaluchy w domu czy mieszkaniu czy domu są rzeczą straszną, bowiem zapowiadają długą, nierówną walkę wymagającą wiele poświęceń. Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek działania, powinniśmy ustalić skąd do nas przywędrowały i czy była to jednorazowa, nieproszona wizyta czy regularny nalot tych niechcianych lokatorów.
Karaluchy to owady, które żyją na całym świecie. Jest ich ok. 4600 gatunków, a 30 z nich przystosowanych jest do bytowania w środowisku człowieka. Zazwyczaj mówiąc o karaluchach mamy na myśli jedną z dwóch odmian, które są dla nas największymi szkodnikami, są to: karaczan prusak i karaczan wschodni. Lubują się w miejscach ciepłych i wilgotnych, a jeśli do tego pomieszczenia nie są zbyt czyste to takie warunki są wręcz idealne. Żyją wokół kanałów i kotłowni grzewczych, dużych ogrzewanych centralnie budynków. Szczególnym upodobaniem obdarzyły sobie lokale gastronomiczne, magazyny czy restauracje, ale również i kuchnie domowe i szpitale. Przedostają się poprzez rury, nieszczelności w ścianach, ale także w ubraniach, kocach, pościelach itd. Często sami przynosimy niechcianych lokatorów w bagażu czy na ubraniu. Bardzo często dochodzi do przyniesienia karaczanów np. z kopalnianej szatni. A gdy już się zagnieżdżą to na dobre- łatwo nie odpuszczą i same nie wyjdą. Jak upewnić się, że problem, pojawiający się w naszym domu czy firmie dotyczy karaluchów? Oznakami obecności karaczanów jest uszkodzoną żywność, nieprzyjemny zapach, odchody, puste pancerzyki i ooteki. Często możemy zaobserwować uszkodzenia opakowań na jajka – tzw wytłoczki.
Szkodliwość karaluchów w domu
Pomimo, iż te szkodniki nie stanowią dla nas zagrożenia w postaci ugryzień, szkodzą naszej żywności zanieczyszczając ją swoimi odchodami. Przenoszą również drobnoustroje chorobotwórcze będące przyczyną wielu chorób. Jak więc temu przeciwdziałać? Po pierwsze konieczne jest zabezpieczanie żywności pozostawianej na otwartej przestrzeni. Najlepiej jednak jest ją schować i usunąć wszelkie resztki jedzenia, jak np. okruszki. Nie powinno się zostawiać brudnych, nieumytych naczyń i przyborów w zlewie. Dobrze wyczyścić kuchnię, sprzęt kuchenny, garnki, talerze, pojemniki szafki i szuflady. Zadbajmy o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń – oczywiście jeśli to możliwe. Inne pomieszczenia jak np. łazienka również powinna być czysta, bez resztek mydła, kremów i innych kosmetyków i również wietrzona odpowiednio często. Pamiętajmy również żeby na noc wytrzeć zlewozmywak kuchenny do sucha. Karaczany często odwiedzają to miejsce w poszukiwaniu wody.
Co odstrasza karaluchy w domu?
Karaluchy odstrasza zapachy octu, liścia laurowego (drzewko laurowe) oraz kocimiętki (odstrasza też komary). Można je umieścić w swoim mieszkaniu w miejscach szczególnie narażonych na ich występowanie: kuchnia, łazienka, ewentualnie spiżarka przy kuchni. Nie jest tajemnicą, że szkodniki te lubią miejsca brudne i wilgotne dlatego starajmy się utrzymywać pomieszczenia w czystości.
Co poradzić mogę na to?
Jak sobie z tym poradzić? Istnieje wiele ogólnodostępnych preparatów biobójczych, czyli środków zwalczających owady. Preparaty występują w postaci żelu, aerozolu, proszku lub emulsji do sporządzenia roztworu. Dostępne są również gotowe do użycia preparaty do oprysku z atomizerem. Większość z nich jest ogólnodostępna więc można się pokusić o samodzielną dezynsekcję. Co zrobić jednak, gdy problem już jakiś czas istnieje i z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważny? Jak zareagować gdy używane przez nas preparaty nie przynoszą spodziewanego rezultatu? Jest to odpowiedni moment, aby skontaktować się z odpowiednim specjalistą ds. walki ze szkodnikami. Firma DDD podejmując odpowiednie działania wyręczy nas w pracy i wyeliminuje karaluchy. Specjalista zastosuje odpowiednie preparaty w skuteczny sposób jednocześnie minimalizując ich wpływ na środowisko i gatunki zwierząt czy roślin nie będących przedmiotem zwalczania.
Metody zwalczania karaluchów w domu
Podejmując się tematu zwalczania karaluchów w domu koniecznie należy dokładnie zbadać wszystkie pomieszczenia. Należy określić ilość szkodników, a więc poziom problemu, miejsca nasilenia występowania oraz możliwe metody ich zwalczenia. Z reguły przy profesjonalnej dezynsekcji stosuje się preparaty w postaci żelu lub proszku jako przynęty. Umieszcza się je w miejscach najczęściej użytkowanych przez owady. Efekty są szybko widoczne, a sama metoda jest na tyle dyskretna i bezzapachowa, że można ją stosować zarówno w magazynach, hotelach, domu jak i restauracjach. Dodatkową zaletą jest jej długoterminowe działanie, ponieważ żel pobierany jest jeszcze długo po zastygnięciu.
Preparaty
Najczęściej wykorzystywanymi preparatami do walki z karaluchami w domu są aerozole i tzw. bomby. Są to preparaty, które uwalniane są z pojemnika pod ciśnieniem. W pomieszczeniu tworzy się mikro mgiełka która ma za zadanie likwidację karaczanów. Metoda ta chociaż wygodna i szybka do wykonania nie przynosi dobrych efektów przy dużych populacjach. Często substancje aktywne preparatów aerozolowych wypłaszają owady nie likwidując populacji. Możemy je stosować gdy problem nie jest jeszcze poważny. Preparaty pyłowe stosowane są zaś jeśli inwazja obejmuje obszary niedostępne, takie jak systemy kanałów i martwe przestrzenie.
Na małych powierzchniach, w mieszkaniach czy w domach sprawdzają się również metody oprysku. Do tego zabiegu stosuje się zazwyczaj preparaty owadobójcze w formulacjach (EC, SC,CS), które następnie rozcieńcza się z wodą i umieszcza w opryskiwaczu. Przy pomocy długiej lancy preparat nanosi się w miejscach najczęściej użytkowanych przez owady lub tam, gdzie ich aktywność jest wysoka.
Jeśli zdecydujemy się na dezynsekcje we własnym zakresie to powinniśmy się liczyć z tym, iż nie będzie to zabieg jednorazowy. Musimy pomyśleć o kilku zabiegach, powtarzanych co jakiś czas. Jeśli mówimy o mieszkaniu w bloku, kamienicy, to w walkę powinni zaangażować się wszyscy mieszkańcy. Należy skrupulatnie sprzątać, czyścić, dbać o pomieszczenia i powierzchnie, zwłaszcza te narażone na inwazję karaczanów. Powinniśmy też stosować różne środki owadobójcze.
Profesjonalna dezynsekcja
Jeżeli nie czujesz się na siłach by wykonać samodzielnie dezynsekcję karaluchów w bloku, to zawsze możesz skorzystać z pomocy eksperta. Koszt wykonania profesjonalnego zabiegu objętego gwarancją będzie podobny do tego, który może być zainwestowany w preparaty z sieci. Unikniesz stresu, a przede wszystkim będziesz mieć pewność, że zostaną użyte bezpieczne i skuteczne preparaty.