Ugryzienia pluskwy – rozpoznanie i postępowanie

Pluskwy to małe pasożyty, które lubią bytować w łóżkach, materacach i pościelach. Żywią się ludzką krwią, a na żer wychodzą przeważnie nocą. Ugryzienia pluskwy są bardzo swędzące, rzadko jednak odczuwamy ból w miejscu ugryzienia. Pluskwa domowa wytwarza podczas gryzienia substancję przeciwbólową, dlatego nie jesteś w stanie poczuć ugryzienia. Najczęściej spotkasz je w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, gdyż często są nieświadomie przewożone przez turystów w bagażach. Co robić, aby uniknąć ugryzienia pluskiew?

Jak rozpoznać ugryzienia pluskiew?

Ugryzienia pluskwy nie zawsze łatwo rozpoznać, bowiem przypomina ono wysypkę alergiczną. W sezonie letnim zatem nie trudno o pomyłkę, ale jest to jednocześnie czas, gdy najłatwiej o kontakt z tym szkodnikiem.

W takim razie jak rozpoznać, że ugryzła Cię pluskwa domowa. Na początku pojawia się gładka plama na skórze. Jednak jej pojawienie się może wystąpić dopiero po 24 lub lub 48 godzinach. Od samego początku ugryzienia pluskiew swędzą. Później przemienia się w grudki lub bąble, które mogą mieć nawet 5cm średnicy! Liczne ugryzienia mogą zlać się w jedną, dużą zmianę. Najczęściej sama znika po kilku dniach. Gojenie się rany może trwać dłużej, jeśli będziesz rozdrapywać ranę.

Gdy zauważysz u siebie podejrzane zmiany skórne przeanalizuj czy w ostatnim czasie odwiedzałeś nowe miejsca (hotele/pensjonaty/akademiki), bowiem nawet w najczystszych pomieszczeniach mogą się trafić pluskwy. Następnie przejrzyj dokładnie swoje łóżko, materac, zagłówek. Zdarza się też, że na prześcieradle znajdziesz plamy krwi, które również są dowodem na pogryzienie przez pluskwy. Jeśli znajdziesz na nim pluskwę, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

ugryzienia pluskwy

 Zwalczanie pluskiew – najskuteczniejsze sposoby z WPC

Ze względu na to, że świat stał się globalną wioską bardzo łatwo jest przywieźć do swojego domu pluskwy. Pluskwa domowa lubi ciepło, dlatego chowa się tam, gdzie jest odpowiednia dla niej temperatura. Jeśli chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się pluskwy pamiętaj o:

  • regularnym odkurzaniu łóżka – pojemnik oraz materac
  • czyszczeniu zagłówka
  • dokładnym obejrzeniu bagażu po przyjeździe do domu
  • wietrzeniu pomieszczenia (pluskwy nie lubią zimna)
  • regularnym praniu pościeli
  • dezynsekcji

Dezynsekcja pluskwy powinna być wykonywana przez specjalistów. Nasz zespół stosuje do tego celu zamgławianie, które pozwala na rozproszenie preparatu po całym pomieszczeniu i dotarcia do najdrobniejszych zakamarków. Stosowane przez nas preparaty są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Zwracaj na to uwagę, gdy firma oferuje zwalczanie pluskiew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button