Українська мова

pluskwy w materacu

dlaczego znajduję pluskwy w materacu

Pluskwy to coraz częstszy problem naszych domów i naszych sypialni. Przywleczone do domu małe i niepozorne owady z czasem staną się prawdziwym utrapieniem i powodem nieprzespanych nocy. Dlaczego tak się dzieje? Chowające się pluskwy w materacu naszego łóżka czekają na odpowiedni moment by pożywić się naszą krwią. Pluskwy są aktywne głównie w nocy. W ciągu dnia kryją się blisko miejsc w których śpimy. Wolą trzymać się blisko miejsca w którym żerują ale w razie potrzeby pokonają większe odległości w poszukiwaniu „posiłku”. Początkowo skupiają się wokół łóżek, sof i innych miejsc do spania i odpoczynku. Kiedy pozwolimy im być  z nami dłużej to rozproszą się na wszystkie pomieszczenia i znacznie utrudnią eliminację. Musimy działać szybko!

Jak wygląda pluskwa

Gdzie jeszcze szukać?

pluskwy w materacu

pluskwy w materacu

Ich spłaszczone ciała pozwalają im zmieścić się w maleńkich szczelinach nie szerszych niż wykałaczka. Pluskwy w materacu to nie jedyne miejsce ich występowania. Pluskwy nie mają „gniazd” takich jak mrówki czy pszczoły, zazwyczaj gromadzą się w zwykłych kryjówkach, takich listwy przypodłogowe, kontakty elektryczne czy odklejona tapeta. Co charakterystyczne, obszary te są naznaczone ciemnymi plamami – są to odchody pluskwy. Obecne będą również wyklute i niewyklute jaja pluskiew oraz beżowe „skórki” zrzucane przez rozwijające się nimfy.

Czy pluskwy w materacu są niebezpieczne?

Pluskwy zwykle gryzą ludzi w nocy, kiedy śpimy. Głodne owady mogą żerować również w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy domownicy przebywają w domu i kiedy korzystają z łóżek, sof i kanap. Żywią się przebijając skórę wydłużonym aparatem gębowym, przez który pobierają krew. Pobieranie krwi trwa zwykle od 3 do 10 minut. Ugryzienie jest bezbolesne i rzadko zdajemy sobie sprawę, że zostaliśmy pogryzieni. Pluskwy nie przyczepiają się do ludzi tak jak wszy czy kleszcze. Chwilę po karmieniu wycofują się w ustronne miejsce by strawić posiłek.

Objawy po ukąszeniu przez pluskwy różnią się w zależności od osoby. U wielu osób pojawia się swędząca czerwona pręga w ciągu jednego dnia od ukąszenia. Inni mają niewielką reakcję lub jej brak. Czasami reakcja jest opóźniona o kilka dni lub nawet tygodni, co może utrudniać ustalenie, gdzie i kiedy faktycznie wystąpiły ukąszenia. Badania przeprowadzone w mieszkaniach zarażonych pluskwami ​​sugerują, że około 30 procent ludzi nie reaguje nawet przy wielokrotnym ugryzieniu. Wyższy poziom braku reaktywności występuje u osób starszych. W przeciwieństwie do pcheł, które występują głównie w okolicach kostek, pluskwy żywią się każdą odsłoniętą skórą podczas snu (twarz, szyja, ramiona, plecy, ręce, nogi itp.). Do tej pory nie stwierdzono by pluskwy w materacu przenosiły choroby zakaźne co jest dobra nowiną.

Dlaczego nie mogę ich usunąć?

Często próbując usunąć pluskwy  mamy wrażenie, że wszystko co zrobiliśmy by się ich pozbyć jest nieskuteczne. Domowe sposoby i te wyczytane w sieci na nic się zdały a przecież miały działać. Czy to znaczy, że na pluskwy nie ma rady? Walka z pluskwami to ciężki okres, bywa że mijają długie miesiące zanim odczuwamy jakąkolwiek ulgę. Żeby odpowiednio zająć się tematem musimy poznać ich zwyczaje. Musimy wiedzieć jak wyglądają jaja pluskwy w materacu oraz w jaki sposób się rozmnaża. Kluczowy jest również czas naszej reakcji oraz zastosowanie odpowiednich preparatów. Jeżeli to wszystko nas przerasta i jest ponad nasze siły to możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Wykonana dezynsekcja będzie nie tylko skuteczniejsza od naszych działań ale przede wszystkim znacznie szybsza. Zatrudnienie fachowców to również pewność, że zastosowane preparaty będą użyte w bezpieczny sposób dla domowników.

Pluskwa domowa zwalczanie

Call Now Button